AM դոմենի գործունեության սկզբունքներ
- Գրանցելով Ինտերնետում Ձեր դոմենային անունը գրանցող կազմակերպությունը (Registrar), Ինտերնետ Հանրություն ՀԿ-ն և Հայաստանի տեղեկատվական կենտրոնը (AM NIC) ի գիտություն են ընդունում Ձեր իրավունքը այդ անունի օգտագործման նկատմամբ:
- Այդ իրավունքը կարող է չեղյալ համարվել եթե պարզվի, որ դոմենային անունը օգտագործվում է սփամի (spam) առաքման համար, կամ ուրիշ անօրինական անվայել նպատակներով (ազգամիջյան, կրոնական կամ էթնիկ չափանիշներով գժտության հրահրման համար, միջազգային տերորիզմի խթանման և ուժի կիրառման քարոզչության համար, պոռնկագրության տարածման և տրաֆիկինգի համար):
- Ամեն կոնկրետ դեպքում դոմենի չեղյալ հայտարարելու առաջարկությունը ընդունվում է ԻՀ ՀԿ կազմում գործող աշխատանքային խմբի կողմից, որը 2009 թ. օգոստոսի 1-ից քննարկում է նման դեպքերի վերաբերյալ բողոքները, և որոշում է առաջարկում, որը ուժի մեջ է մտնում ԻՀ ՀԿ վարչության կողմից հաստատելուց հետո:
- Լայն ճանաչում ունեցող կամ ապրանքանշան հանդիսացող անվանումների գրանցումը կարող է մերժվել:
- Ազգային արժեք հանդիսացող կամ վերապահման ցանկում գտնվող անվանումները կարող են հատկացվել միայն ԻՀ ՀԿ-ի վարչության որոշմամբ:
- Աշխարհագրական անունները, երկրների անունները, հայտնի հապավումները, հայտնի բրենդ անունները կարող են չգրանցվել որպես դոմենային անուն; սակայն, որոշ հանգամանքներում, երբ որ գրանցողը ներկայացնում է բավարար փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են իր իրավունքները այդ դոմենային անվան համար, կենտրոնը (AM NIC) կարող է թույլատրել այդ անվան գրանցումը:
- Անբարոյական անուններով դոմենների գրանցումը կարող է մերժվել:
- .AM դոմենում անուններ գրանցելու գործողությունը ենթադրում է, որ անունը չպետք է հակասության մեջ լինի որևէ ուրիշ առկա անունների հետ:
- Հայաստանի տեղեկատվական կենտրոնին (AM NIC) իրավունք է վերապահված չեղյալ համարել դոմենային անունի գրանցումը եթե ապացուցված է, որ տրամադրված փաստաթղթերը կեղծ են կամ թերի:
- Գրանցման պայմանագրի համաձայն` օգտվողը երաշխավորում է, որ ապրանքանշանների հետ կապված ցանկացած վիճահարույց իրադրություններում, ապրանքանշանը սպասարկման, դատական վիճարկման և այլ պարագաներում ԻՀ ՀԿ-ն, AM NIC-ը և գրանցող կազմակերպությունը որևէ նյութական պատասխանատվություն չեն կրում:
- Գրանցման հայտ ներկայացնող կողմը հավաստիացնում է, որ դոմենի անունը չի խախտում ապրանքանշանային կամ այլ իրավունքներ:
- Դոմենի անվան գրանցումը ոչ մի օրինական իրավունք չի տրամադրում այդ անվան նկատմամբ, և կողմերի միջև ծագած վեճերը պետք է լուծում գտնեն գործող օրենսդրական նորմերի շրջանակներում:
- Առցանց գրանցման հայտ ներկայացրած դիմորդը, ով սահմանված ժամկետներում վճարում չի իրականացրել, զրկվում է առցանց գրանցման իրավունքից և կարող է վճարում կատարել` միայն գրանցող կազմակերպություն այցելելով և գրավոր պայմանագիր կնքելով նրա հետ:
- Ցանկացած կայքի բովանդակություն, նրա մաս կազմող տեքստը և պատկերները, վիդեո և աուդիո նյութերը չպետք է հակասեն ՀՀ օրենքներին և ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից ստորագրված միջազգային համաձայնագրերին, կոնվենցիաներին, մեմորանդումներին:
- Սույն սկզբունքների բացառիկ ենթադատության տիրույթն է ՀՀ ողջ տարածքը:
- Ցանկացած ծառայության տրամադրումը ենթակա է ՀՀ օրենսդրությանը և միջազգային պայմանագրերին:
- Գրանցում հայցող կողմը հաստատում է, որ գրանցված դոմենային անունը չի օգտագործվի ոչ մի անօրինական կամ անպատեհ նպատակներով ոչ մի հանգամանքներում և ոչ մի երկրում:
- Եթե գրանցում հայցող կողմը կամ դոմենի անունի սեփականատերը օգտագործել են վերոհիշյալը անօրինական նպատակով, այդ դոմենային անվան հասանելիությունը կարող է սահմանափակվել AM NIC-ի կողմից և ԻՀ ՀԿ վարչության որոշումից հետո գրանցումը չեղյալ համարվել:

Принципы, действующие в доменной зоне AM
- Регистрируя Ваше доменное имя в Интернете, ISOC AM, Информационный Центр домена АМ (AM NIC) и регистратор, принимают к сведению Ваше право на использование этого имени.
- Это право будет аннулировано, если окажется, что доменное имя используется для рассылки спама и/или в других незаконных или неблаговидных целях (разжигание межнациональной, межэтнической, религиозной розни, содействие международному терроризму, пропаганда насилия, распространение порнографии, содействие траффикингу).
- Предложение по аннулированию в каждом конкретном случае выносится рабочей группой, которая с 1 августа 2009 занимается рассмотрением жалоб на подобные действия и утверждается решением правления ISOC AM.
- Заявки на широкоизвестные имена и торговые марки могут быть отклонены.
- Доменные имена, рассматриваемые AM NIC, как имеющие национальное значение и/или включенные в список зарезервированных имен могут быть предоставлены заявителю только по решению совета ISOC AM.
- Географические имена, названия стран, широкоизвестные акронимы и сокращения, имена известных брендов могут не регистрироваться; однако, в определенных обстоятельствах, когда заявитель предоставляет достаточные доказательства его прав на заявленное имя домена, центр AM NIC может дать разрешение на его регистрацию.
- Заявки на домены с аморальными именами могут быть отклонены.
- Регистрация имени в зоне .АМ предполагает, что оно не вступает в конфликт с каким-либо доменным именем в данной зоне.
- AM NIC оставляет за собой право на отмену регистрации доменного имени, если предоставленные для регистрации документы неполны или недостоверны.
- Обладатель доменного имени в силу регистрации обязуется не вовлекать ISOC.AM, AM NIC и регистрирующюю организацию в разбирательства, связанные с оспариванием права на торговую марку или материальными выплатами.
- Сторона, запрашивающая регистрацию, декларирует, что данное доменное имя не нарушает прав на торговые марки или иные соглашения.
- Регистрация доменного имени не предоставляет законного права на торговую марку и споры между сторонами за использование данного имени должны решаться правовыми методами в рамках действующего законодательства.
- Пользователь, обратившийся за онлайн-регистрацией одного или нескольких доменных имен и не сумевший заплатить за них в установленный срок, может лишится права на онлайн-регистрацию, и сможет зарегистрировать их только посетив регистратора и заключив с ним письменный договор.
- Содержание веб-сайтов, страниц или иных способов распространения информации, включая текстовые, графические, фото-, видео- и аудиоматериалы, компьютерные программы и т.д., не должно нарушать законов РА и международных соглашений, конвенций, меморандумов, подписанных уполномоченными государственными структурами РА.
- Предоставление любых услуг во всех случаях регулируется законодательством РА и международными соглашениями.
- Сторона, запрашивающая регистрацию доменного имени, удостоверяет, что зарегистрированное доменное имя не будет использовано в незаконных и неэтичных целях ни при каких обстоятельствах, ни в одной стране.
- Если сторона, запрашивающая регистрацию, фактический владелец или пользователь домена допускают его незаконное использование, AM NIC может ограничить доступ к данному имени в своей базе данных и после рассмотрения вопроса аннулировать данную регистрацию по решению правления ISOC AM.